| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Furnace Construction |
Double shell casing with three cooling fans High purity Alumina fibrous insulation for max. energy saving Gear DC motor drives quartz tube with variable speed 0 - 10 RPM The furnace can be tilted up to 30o by electricity. Split cover enable faster cooling and easy operation |
Heating Zone length |
Two zones: each zone length 8" (200 mm), total 16" (400 mm) heating zone Constant temperature zone: 200 mm within +/-1oC if two zone at same temperature. |
| Processing tube & Sealing Flange | Standard: Fused quartz processing tube Four Mixing Blades One pair of 60mm SS sealing flange with needle valves and rotable gas connector is included for immediate use |
| Gas Fittings | Inlet Fitting: Elbow Push-in connector for 6mm O.D tube; Outlet Fitting: Elbow Push-in connector for 12mm O.D tube |
| Max. Working Temperature | 1100°C for continuously 1200 °C Max for < 2 hours |
| Temperature Controllers | Two PID digital temperature controller with 30 segment programmable |
| Temperature Uniformity | +/- 1°C in heating Zone |
| Thermocouple |
Two Omega: K type 3mm OD x 6" L with high temperature tolerance (220°C) connector |
| Tube rotating Speed | 0 - 10 RPM variable |
| Furnace tilt angle | Left: 0~30° ; Right: 0~15° |
| Chamber pressure | 4.5x10-2 torr (<0.1mtorr/s leaking rate if close all the valves to airtight the tube chamber) |
| Production yield | 2 kg per batch |
| Power | 4 KW Max |
| Voltage | 208 - 240V single phase (30 A Breaker required) |
| Over temperature alarm | Yes |
| Over current protection | Yes |
| Thermocouple broken indication | Yes |
| Steam generator | Yes |
| Warranty | One year limited warranty |
| Compliance | CE Certified |



