| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | CY-12J |
| Press range | 0-12T(0-30MPa) |
| Piston diameter | Φ 95 (Chrome plated cylinders) |
| Maximum piston route | 40mm(T) |
Isostatic pressure |
0-300Mpa |
| Isostatic press chamber | Ø22*70mm |
| Protecting mask | Polymethyl methacrylate |
| Protective door | tempered glass |
| Pressure gauge | digital pressure |
| Outer dimension | 305*430*530mm |
| Gross weight | 125kg |


