| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Circular Saw |
| Application: | Metal Saw, Stone Saw, Tile/Brick Saw |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | SYJ-150 |
| Working voltage | AAC 110V/220V switchable for worldwide usage 110VDC Motor 8Amp fuse installed |
| Speed range | 0~600rpm with LED Digital display |
| Cutting width&Depth | The cutting width of the slice is controllable from 1mm ~ 24mm by adjusting the LCD digital micrometer. The LCD micrometer is waterproof with a resolution of 0.001 mm and accuracy of +/-0.003 mm. 32.5mm max. cutting depth (when using 35mm Dia. blade flange) Please click the pic below to know the cutting depth |
| Diamond blades | Three blades are included for cutting various materials SiC blade: 4" x 0.35 mm x 0.5" Arbor for cutting nonferrous metal materials, such as superalloys. Al2O3 blade: 4" x 0.35 mm x 0.5" Arbor for cutting ferrous metal materials, such as iron and steel. Full sintered diamond blade: 4" x 0.35 mm x 0.5" arbor for cutting crystal, ceramic, and plastic materials |
| Sample Holder & Mini-vise | Two angles adjustable sample holder is included, please click picture below for the details (max. opening 26mm) One Mini-vise is included, which can be easily adapted onto the sample holder to clamp rod shape specimens with a diameter up to 1'' max. |
| Package Dimensions | 19"(L) x 15"(W) x 15"(H) |
| Shipping Weight & Dimension | 32 lbs, 18" x 14" x 14" |
| Certification | CE Certified. NRTL or CSA certificatin is available upon request |