| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product model | CY-SRL-25/3 |
| Crucible capacity | 3kg |
| Smelting temperature | 1800 ºC |
| Rated power | 25kW |
| Rated frequency: | 6000-8000hz |
| If voltage | 380V |
| Limit vacuum degree | 6.67 * 10-3pa (customizable) |
| Temperature control sensor | PID program temperature control instrument, room temperature ~ 1800 ºC W-Re thermocouple |
| Protective atmosphere | argon or high purity nitrogen |
| Cooling water pressure | 0.25 ~ 0.4MPa |
| Cooling water consumption | 10m³ / h |
| Equipment configuration list | 1. Furnace body 2. Electrical control cabinet 3. Vacuum system 4. Industrial chiller 5. Graphite mold 6. Operation manual |