| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | CY-600A |
| Pressure gauge | 0~24T (0~34MPa) |
| Piston diameter | Φ95mm |
| Main structure | All in one structure, no oil link point |
| Pressure gauge | Pointer Pressure Gauge |
| Temperature control | Rm~600ºC |
| Mold Heating temper | Rm~300ºC |
| Temperature accuracy | 0.1ºC |
| heat insulating modes | Imported heat insulating plate |
| Mold chamber | Inner hole< 20mm |
| Cooling method | Fast water cooling |
| Pressure stability | ≤1Mpa/10min |
| Outer dimension | 800*470*415mm |
| Gross weight | 48kg |
| Real pressure | System pressure |
| 1T | 1.41MPa |
| 2T | 2.82MPa |
| 3T | 4.23MPa |
| 5T | 7.06MPa |
| 8T | 11.3MPa |
| 10T | 14.1MPa |
| 15T | 21.2MPa |
| 20T | 28.3MPa |
| 24T | 34MPa |


