| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Feature: | Precision, High Efficiency |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Max. Working Pressure | 24 Metric Tone ( RT - 450 °C ) 18 Metric Tone ( 450 - 500 °C ) |
| Pressure Gauge | Measuring Accuracy is +/-1.25 KN |
| Heated Platen Area |
Platen Area:90mm x 90mm Material: Headen Cr12MoV alloy Surface: Flating with CNC grinding |
| Max. Travel Distance | 50mm Do not raise the bottom cylinder (piston) more than it's maximum traveling distance. (50mm) |
| Max. Working Temperature | 450°C continuous with water cooling 500°C for less 30 minutes |
| Heating Rate | 10°C/min average |
| Water Cooling Jacket | Two water cooling jacket are built on back of top and bottom heating plate separately with 1/4" water pipe connectors. Such a configuration allows you cool the sample as soon as the hot pressing process is completed. Please consider to use one recirculation water chiller to save water and protect the environment |
| Temperature Control | Two digital controllers are installed in one box with 30 segment programmable and auto-tune faction Temperature accuracy ±1°C. |
| Power Requirement | 208 - 240VAC, 50/60Hz, single phase 3200 W max. 20A circuit breaker is required for 220V, 5' length power cable included, but no plug |
| Compliance | CE Certified for the whole furnace |
| Shipping Weight | 150 lbs |


