| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Circular Saw |
| Application: | Metal Saw, Stone Saw, Tile/Brick Saw |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | SYJ-160 |
| Working voltage | 110V or 220V AC switchable for worldwide use High torque 110VDC motor (70W Max.) |
| Speed range | 0~600rpm with LED Digital display |
| Position Thickness & accuracy | Cutting thickness is controlled by digital micrometer with accuracy of 0.003mm The LCD micrometer is waterproof with a resolution of 0.001 mm and accuracy of +/-0.003 mm. Thinnest cutting thickness is 0.35mm for most materials |
| Cutting width | The cutting width of the slice is controllable from 1mm ~ 24mm by adjusting the LCD digital micrometer. |
| Sample holder | Two angle adjustable sample holder is included, please click picture below for the details |
| Mini-vise | Mini-vise is included, which can be easily adapted onto the sample holder to clamp rod shape specimens with a diameter up to 1'' max. |
| Cutting Blades | Max 6" diameter blade (it can also adapt 3" and 4" Dia. cutting blade ) Max cutting depth is 50mm. Three 6" cutting blades are included for cutting various materials: 6" Dia x 0.014" t x0.5" arbor Edge Sintered Diamond Blade 6" x 0.5mm x 0.5" Arbor Abrasive SiC Blade for Cutting Non-ferrous Metals 6" x 0.5mm x 0.5" Arbor Abrasive Al2O3 Blade for Cutting Ferrous Metals. One plastic water-proof box is included to protect water from splashing during cutting Complete accessories are included |
| Warranty & Compliance | One year limited manufacturer warranty with lifetime support |
| Package dimension | 21" x 15" x 18" |