| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Band Saw |
| Application: | Metal Saw |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | SYJ-150 |
| Working voltage | AC 220V 50Hz |
| Speed range | 0~600rpm with LED Digital display |
| Cutting width&Depth | Width: 1mm ~ 24mm by adjusting the LCD digital micrometer Depth: 32.5mm max. |
| Diamond blades | 100 x 0.35 x 12.7mm |
| Sample Holder & Mini-vise | Two angles adjustable sample holder |
| Max distance | 50mm |
| Two dimensional adjustment | Horizontal:360° Vertical:±15° |
| Dimension | 365*280*235mm |
| Gross weight | 12Kg |