| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Circular Saw |
| Application: | Metal Saw, Stone Saw, Tile/Brick Saw |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Power | 380V, Three Phase, 50Hz, 10 amps ( 208 - 240V AC three-phase (60Hz) available via aTransformer ) |
| Motor & Spindle | 1.5KW AC motor Speed 2800 RPM |
| Saw Table & Housing | Max. cutting size: 50mm O.D ( or Ø50mm×50mm ) The sturdy Stainless Steel operating station can withstand sample weight up to 200Kg The sample is cut through by manually push down the driving arm. The transparent safety cover is included to ensure safe cutting. Coolant system: Cooling water injects on both sides of the blade to ensure max. cooling. Tap water inlet flow is adjustable. Water Cooling Pump is required ( May order at the related product below ) Mount Vise: Double T clamp vises are included for quick tightening or release, please click the picture below for details |
| Cutting Blade& Flange | Comes with 2 pcs of 10" OD x 1.25" ( I.D) x 2 mm (Thick) SiC cutting blades, as well as a mini-vise which allows you to handle the sample smoothly. Ø20mmר80mm blade flange is included For longer cutting life, please use the Lube-150 ( please click the picture below right to order at extra cost ). |
| Dimensions | 653mm×462mm×443mm |
| Shipping Weigh | 410lbs |
| Shipping dimension | 45" x 42" x 35" |
| Warranty & Compliance | One Year Limited Warranty, not including rusted parts due to inadequate storage conditions. |
| Certification | CE certified. |